ّروش هاي سرگرمي چگونه است؟ ّروش هاي سرگرمي چگونه است؟

مقالات مختلف

ّروش هاي سرگرمي چگونه است؟


ّروش هاي سرگرمي چگونه است؟

براي اينكه روزهاي بلند تابستان را براي بچه‌ها به روزهاي به ياد ماندني تبديل كنيم؛ لازم است كمي خلاقيت به خرج دهيم و اين زمان را با سرگرمي‌هاي شاد پر كنيم.

سرگرم شو عزيز!

" مامان، حوصله‏ام سر رفته! " اين، جمله‏اي است كه بچه‏ها در روزهاي گرم و بلند تابستان بارها و بارها به زبان مي‏آورند. واقعيت اين است كه بچه‏ها تعطيلات تابستاني و ماندن در خانه را دوست دارند اما گاهي وقت‏ها همين در خانه ماندن براي آنها كسل كننده مي‌شود.براي اينكه روزهاي بلند تابستان را براي بچه‌ها به روزهاي به ياد ماندني تبديل كنيم؛ لازم است كمي خلاقيت به خرج دهيم و با برنامه‌‌ريزي و انجام كارهاي ساده، اين زمان را با sagarmi پر كنيم.

24 نمونه از اين فعاليت‏ها را با هم مرور مي‏كنيم.

1. از سرگرمي‌هاي ساده خانگي مثل sagarmi.com استفاده كنيد. مثلا با همكاري تمام افراد خانواده و مشاركت بچه‌ها آشپزي كنيد. كيك و كلوچه، پيتزاي سبزيجات يا آش بپزيد و همه دور هم نوش‌جان كنيد. بهتر است هنگام تهيه غذا و مواد اوليه در آشپزخانه به بچه‌ها سخت‌ نگيريد و تميز كردن آشپزخانه را بگذاريد براي بعد.

2. در خانه كارهاي هنري انجام دهيد. بچه‌ها دوست دارند كارهاي هنري انجام دهند. كاغذ و وسايل نقاشي در اختيار آنها قرار دهيد و از‌ آنها بخواهيد، داستاني درباره يك روز تابستاني بنويسند و آن را نقاشي كنند. مي‌توانيد براي جذابيت بيشتر، نقاشي گروهي بكشيد و روي يك مقواي بزرگ با كمك هم يك نقاشي بكشيد.

3. ساخت كاردستي براي بچه‌ها جذابيت دارد و در كنار آن مي‌توانند چيزهاي زيادي ياد بگيرند. مي‌توانيد يك شخصيت پسر يا دختر روي مقوا بكشيد و دور آن را با قيچي ببريد. سپس با كاغذهاي رنگي لباس، كفش، كلاه آفتاب‌گير و عينك آفتابي برايش درست كنيد و البته راه‌هاي مراقبت از پوست در برابر آفتاب را هم به فرزندتان بياموزيد.

4. نمايش عروسكي بازي كنيد. شخصيت‌هاي داستان مي‌توانند عروسك‌هاي فرزندتان يا نقاشي‌هايي كه كشيده‌ايد و دور آن را بريده‌ايد، باشند. اگر نمايش عروسكي را كمي شاد و خنده‌دار اجرا كنيد، نكات آموزشي داستان بيشتر در ذهن بچه‌ها مي‌ماند.

5. چند كتاب رنگ كردني براي بچه‌ها بخريد و به آنها هديه بدهيد. شعرهايي كه درباره روزهاي تابستاني است، بخوانيد. آنها را به بچه‌ها هم ياد بدهيد تا با شما همراهي كنند.

6. ساعاتي را هم به ورزش و تحرك اختصاص دهيد. مبل‌ها را كنار بكشيد و يك آهنگ ورزشي بگذاريد. لباس‌ مناسب ورزش بپوشيد و با هم كمي نرمش كنيد.

7. لباس‌هاي قشنگ بپوشيد و عكس يادگاري بگيريد.

8. بازي‌هاي سرگرم كننده و دسته جمعي انجام دهيد. مثلا همه با هم پازل درست كنيد و يا از يكي از بچه‌ها بخواهيد درباره يك شي در اتاق بدون اينكه نام آن را ببرد، توضيح بدهد. بعد از بقيه بچه‌ها بخواهيد حدس‌هاي خودشان را در اين باره روي كاغذ بنويسند و هر كس درست حدس زد، به او فرصت دهيد دفعه بعد او درباره يك شي توضيح بدهد. مي‌توانيد بيست سوالي بازي كنيد و توضيحات را در قالب سوال از هم بپرسيد.

9. بچه‌ها را يك جا جمع كنيد و براي‌شان قصه بگوييد. مي‌توانيد قصه‌اي جديد يا قصه‌‌هاي مورد علاقه آنها را تعريف كنيد.

10. بازي با سايه‌ها براي بچه‌ها لذت‌بخش است. چراغ‌هاي اضافه را خاموش كنيد و روي ديوار با سايه اشكال مختلف بسازيد. از بچه‌ها هم بخواهيد در اين كار شركت كنند.

11. مي‌توانيد چند فيلم كارتوني يا فيلم مناسب سن فرزندتان تهيه كنيد و در روزهايي كه مجبوريد چند ساعت در خانه بمانيد، از فرزندتان بخواهيد يكي از آنها را انتخاب و تماشا كند.

12. بچه‌ها را تشويق كنيد اتاق‌شان را مرتب كنند. معمولا بچه‌ها علاقه‌اي ندارند كه اتاق‌شان را تميز كنند، اما شما مي‌توانيد اين كار را براي‌شان جذاب كنيد. مثلا زمان بگيريد كه چه‌قدر طول مي‌كشد تا اتاق‌شان را مرتب كنند و بعد اگر اتاق‌شان مرتب شد، براي آنها جايزه‌اي در نظر بگيريد و تشويق‌شان كنيد.

13. با كمك بچه‌ها خودتان خمير بازي درست كنيد. مي‌توانيد يك فنجان آرد، يك سوم فنجان آب و يك دوم فنجان نمك را با هم مخلوط كنيد و خوب هم بزنيد. در صورت لزوم آب يا آرد به ميزان كم اضافه كنيد تا غلظت آن طوري شود كه به راحتي بتوان با آن اشكال مختلف ساخت و در ضمن به دست نچسبد. با استفاده از اين خمير، بچه‌ها مي‌توانند به راحتي بازي كنند و شكل‌هاي مورد علاقه‌شان را بسازند و بعد از خشك‌ شدن، آنها را رنگ كنند.

14. بچه‌ها نقاشي با انگشت را دوست دارند. مي‌توانيد خميرهاي رنگي درست كنيد تا با آن نقاشي برجسته آماده كنند. براي تهيه اين خمير؛ نصف فنجان نشاسته را در يك فنجان آب سرد حل كنيد. بعد سه فنجان آب جوش به آن اضافه كنيد و روي حرارت قرار دهيد تا دو مرتبه به جوش بيايد. خوب آن را به هم بزنيد و وقتي شفاف و كمي غليظ شد، آن را از روي حرارت برداريد و پودرهاي رنگي به آن اضافه كنيد. وقتي اين خمير خنك شد، بچه‌ها مي‌توانند با آن نقاشي كنند.

15. چسب، قيچي و روزنامه باطله در اختيار بچه‌ها بگذاريد تا با بريدن عكس‌ها و حروف آن، تصاوير و جملات جديد درست كنند. مي‌توانيد با روزنامه‌هاي باطله براي بچه‌ها كلاه، قايق يا موشك درست كنيد.

16. از بچه‌ها بخواهيد تمام عروسك‌هاي ريز و اسباب‌بازي‌هاي كوچك خودشان را يك جا جمع كنند و بعد با همه آنها يك شهر كوچك بسازند.

17. چند ليوان آب را كنار هم بچينيد. بعد در هر كدام مقدار متفاوتي آب بريزيد. حالا اگر با قاشق به هر ليوان ضربه بزنيد، صداي خاصي مي‌دهد. مي‌توانيد با هم آهنگ بزنيد و شعر بخوانيد.

18. آلبوم‌هاي عكس را بياوريد و با هم عكس‌ها را ببينيد و درباره خاطرات آن با هم صحبت كنيد تا سرگرمي ايحاد كنيد.

19. خاطرات قديم خانوادگي را براي بچه‌ها تعريف كنيد و به آنها بگوييد وقتي بچه‌ بوديد، در تعطيلات تابستاني چه كارهايي انجام مي‌داديد و چه‌طور خودتان را سرگرم مي‌كرديد.

20. از بچه‌ها بخواهيد يك شغل انتخاب كنند. مثلا پزشك، پرستار، معلم يا آتش‌نشان شوند و شما هم نقش بيمار يا شاگرد آنها را بازي كنيد.

21. بچه‌ها بازي با حباب را خيلي دوست دارند. مي‌توانيد در يك ظرف كوچك كمي آب صابون درست كنيد و با يك ني حباب بازي كنيد.

22. بدليجات و لوازمي را كه قديمي شده، جايي نگه‌ داريد و از بچه‌ها بخواهيد با تركيب آنها وسايل تزييني جديد درست كنند. اين كار به خوبي بچه‌ها را سرگرم مي‌كند.

23. در اين روزها حتي مي‌توانيد مهارت‌هاي لازم را به بچه‌ها بياموزيد. كمي خياطي به آنها ياد بدهيد. مثلا به آنها ياد بدهيد، اگر دكمه لباس‌شان كنده يا جوراب‌شان پاره مي‌شود، چه‌طور آن را بدوزند.

24. مي‌توانيد شمارش پول را به بچه‌ها ياد بدهيد. پول‌هاي خرد و درشت را شمرده، با هم مقايسه كنيد. از آنها بخواهيد به يكي از افراد خانواده، دوستان يا معلم‌شان نامه دوستانه بنويسند. به آنها ياد بدهيد كه چه‌طور يك نامه دوستانه بنويسند. مي‌توانيد كمي آشپزي به آنها ياد بدهيد و يا كلماتي از يك زبان ديگر به آنها بياموزيد.

منبع : http://sagarmi.parsiblog.com/


برچسب:
امتیاز:
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1399/10/24 ساعت: 17 توسط:ramin2311 :

:: مطالب مشابه