رازهاي مشاوره كنكور رازهاي مشاوره كنكور

مقالات مختلف

رازهاي مشاوره كنكور


رازهاي مشاوره كنكور moshvereh

براي موفقيت در كنكور سراسري و به دست آوردن نتيجه دلخواه بايد از ۵ اصل مهم و اساسي پيروي كرد، اين ۵ اصل همانند يك زنجير به يكديگر متصل هستند و توجه نكردن به هر كدام مي‌تواند كل زنجيره را از هم جدا كند.

همه ساله افراد بسياري براي موفقيت در كنكور سراسري شانس خود را آزمايش مي‌كنند، اما واضح است كه همه‌ي آن‌ها نمي‌توانند به آن هدفي كه داشته‌اند دست پيدا كنند، و فقط افرادي مي‌توانند به هدف خود برسند كه از اصل‌هاي اساسي موفقيت در كنكور سراسري آگاه باشند و به آن‌ها عمل كنند.

راهنمايي و مشورت گرفتن از افراد غير متخصص و بدون صلاحيت، استفاده از شيوه‌هاي غلط و ناكارآمد مطالعه، استفاده از منابع غير استاندارد و برنامه ريزي‌هاي غير اصولي و غيرشخصي سازي شده از جمله مواردي هستند كه داوطلبان را به سوي مسير اشتباه و مسير سخت و بي ثمر هدايت مي‌كنند.

براي موفقيت در كنكور سراسري و به دست آوردن نتيجه دلخواه بايد از ۵ اصل مهم و اساسي پيروي كرد، اين ۵ اصل همانند يك زنجير به يكديگر متصل هستند و توجه نكردن به هر كدام مي‌تواند كل زنجيره را از هم جدا كند.

قبل از معرفي اصل‌هاي ۵ گانه موفقيت در كنكور سراسري بايد عرض كنم كه نتيجه گرفتن در كنكور سراسري نه به آن آساني است كه مؤسسات آموزشي و برخي از مشاورين و مدرسين مي گويند و نه آنقدر سخت كه كسي نتواند در آن نتيجه بگيرد، بايد اين را بدانيد كه موفقيت نيازمند تلاش زياد، درست و اصولي است نه صرفاً به معناي وقت زياد گذاشتن يا هزينه زيادي انجام دادن.

من اين اطمينان را به شما مي‌دهم كه اگر به صورت صحيح و كاربردي از اصول پنجگانه استفاده كنيد مي‌توانيد به موفقيت در مسيري كه درآن حركت مي‌كنيد دست يابيد.

اصل اول: منابع آموزشي moshaver هر شخص بايد مخصوص خود شخص باشد
منابع آموزشي هر شخص مانند كفش براي يك قهرمان دو ميداني است، براي موفقيت يك دونده در مسابقه ابزار مناسبي به اسم كفش مورد نياز است و اگر ما به جاي كفش به آن شخص دمپايي بدهيم با وصف اينكه آن فرد قهرمان داراي توانايي بسياري است اما نمي‌تواند با دمپايي به خط پايان برسد، حال اگر ابزار درست را به او بدهيم ولي آن ابزار مناسب او نباشد همانند كفش‌هاي يك سايز بزرگتر يا كوچكتر چطور؟ باز هم نمي‌تواند به وسيله آن‌ها موفق شود

پس صرفاً داشتن توانايي به تنهايي نمي‌تواند تضمين كننده موفقيت شما باشد، در مورد انتخاب منابع نيز به همين صورت است. اگر دانش آموز داراي توانايي بالايي باشد و نتواند در كنار آن از منابع مخصوص و مناسب خود استفاده كند نيز نخواهد توانست با آن منابع به هدفي كه خواهان آن است برسد. بهترين منابع براي هر شخص را خود شخص مي‌تواند انتخاب كند.

 اصل دوم: شيوه‌هاي صحيح مطالعه ويژه هر درس
به دليل متفاوت بودن شيوه مطالعه و عادات مطالعاتي دوران مدرسه و تفاوت آن با مطالعه براي كنكور، دانش آموزان با شيوه‌هاي قديمي خود نخواهند توانست به راحتي با مطالعه و يادگيري دروس به صورت كنكوري كنار بيايند، با توجه به اين مورد كه ۹۹ درصد دانش آموزان ما با شيوه‌هاي صحيح مطالعه آشنايي ندارند تسلط پيدا كردن بر اين اصل مي‌تواند مسير را براي آنان بسيار هموار كند، هر درس شيوه‌ي صحيح مطالعه خاص خود را دارد كه اگر از آن‌ها مطلع باشيد به راحتي مي‌توانيد در آن به نتيجه برسيد، پيشنهاد مي‌شود در اين مورد از افراد متخصص و با تجربه كمك بگيرند.

 اصل سوم: شيوه‌هاي صحيح تست زني
صرف داشتن منابع استاندارد و مسلط بودن شيوه‌هاي صحيح مطالعه نمي‌تواند براي موفقيت در كنكور كافي باشد، اشتباهي كه داوطلبان كنكور آن را انجام مي‌دهند تاكيد و توجه به مطالعه تشريحي آن هم براي امتحاني تستي همچون كنكور سراسري است، همانطور كه ما زماني كه براي موفقيت در امتحان رانندگي با ماشين تمرين خواهيم كرد نه با موتور سيكلت و دوچرخه و هواپيما پس انتظار مي‌رود براي موفقيت در كنكور هم از تست زدن و مسلط شدن و ماهر شدن در اين امر متمركز شويم، يكي از عوامل مؤثر در نتيجه گيري در كنكور، داشتن هنر تست زني در كنار مطالعه تشريحي است. بخش اعظم يادگيري دروس در كنكور با تست زني روي خواهد داد.

 اصل چهارم: داشتن برنامه‌ريزي شخصي سازي شده با استفاده از متدهاي روزدنيا
هر چند اصل‌هاي قبلي از موارد بسيار مهم براي نتيجه گرفتن در كنكور سراسري است، اما تكميل كننده و كاربردي كردن آن‌ها توسط اصول چهارم يعني برنامه ريزي صورت مي‌گيرد، داشتن يك برنامه ريزي كه در آن فقط زمان‌هاي مطالعاتي و اسم دروس مشخص شده است نه تنها براي شما كاركردي و سودي نخواهد داشت بلكه شما سر درگم تر و بي برنامه‌تر خواهد كرد، ويژگي‌هاي يك برنامه ريزي فوق العاده و كاربردي عبارت است از: نداشتن محدوديت زماني براي مطالعه دروس، مشخص بودن حجم مورد نظر براي مطالعه، شخصي سازي شده براي هر دانش آموز، رعايت ايستگاه‌هاي مرور، مشخص بودن بازه زمان تست زني، انعطاف پذير بودن و قابل اجرا بودن و ....
در مورد مشاورين moshvereh.ir ، مدرسين و داوطلبان عزيزي كه فكر مي‌كنند فقط داشتن تايم مطالعه بالا تضمين كننده موفقيت در كنكور است بايد عرض كنم: هر گاه سازمان سنجش اعلام كرد كه رتبه هر دانش آموز بر اساس ميانگين زمان مطالعاتي آن شخص اعلام خواهد شد بايد صرفاً روي زمان متمركز شويم، اين در صورتي است كه سازمان سنجش هيچ توجهي به تايم مطالعاتي، شرايط مطالعاتي و ... داوطلبين ندارد و صرفاً به درصدها و رتبه شخص براي انتخاب رشته و ورود به دانشگاه‌ها بسنده خواهد كرد.

 اصل پنجم: تلاش تلاش تلاش و تلاش و پيوسته پيش رفتن
حتي زماني كه تمام اصول بالا رعايت شوند ولي تلاشي در جهت رسيدن هدف صورت نگيرد قطعاً نبايد منتظر موفقيت بود، روياي رسيدن به رشته‌ها و دانشگاهاي تاپ را همه داوطلبان كنكور در دارند، اما داشتن رؤيا دليلي براي رسيدن به آن نخواهد بود.

توجه به مطالب بيان شده، و رعايت اين ۵ اصل در كنكور كليدي‌ترين و مهمترين ملاك‌ها براي رتبه برتر شدن شما خواهد بود.

به ياد داشته باشين در اين مدتي كه در جهت رسيدن به رشته و دانشگاه مورد علاقه خود تلاش مي‌كنيد: خوابتان را تنظيم كنيد، تغذيه مناسبي داشته باشيد، خودتان را با كسي مقايسه نكنيد ولي رقابت بكنيد، هدف خود را مشخص كنيد و بي هدف تلاش نكنيد.

 


برچسب:
امتیاز:
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1399/10/24 ساعت: 17 توسط:ramin2311 :

:: مطالب مشابه